luni, 19 ianuarie 2026

Fraților, ce facem?




Întâlnirea din Alaska a fost punct nodal pentru trasarea zonelor de influență.

Citesc, privesc, analizez, trag concluzii, ascult, meditez și pare că poate să-mi dea cu plus:

Suntem în dilemă națională, 

Cu cine ne aliem în continuare? Trump, comerciantul, joacă tare.

Este după multă vreme când trebuie sa alegem:

SUA sau
UE

I.  Eu aș merge pe mâna SUA pe plan militar. Aș vărsa miliardul în contul Consiliului de Pace, propunerea lui TRUMP de înlocuire ONU. Mi-aș câștiga un bun prieten pe zeci de ani. Aș fi sigur că nu va veni rusul peste mine. 

 II  Cred că UE nu va renunța economic la România. Piață de desfacere, SURSE și Resurse încă destule. Cu MERCOSUR mai e de tras până se pune pe șine.

III Aș da TURUL DOI ÎNAPOI. Un nou președinte naționalist, patriotic. Restul va veni în mod natural, parlament, guvern de oameni competenți, cu dragoste de țară.

Riscul major actual: pierderea de teritorii.

Așa să-mi ajute DUMNEZEU!


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Se vinde Palatul Bragadiru, una dintre cele mai impresionante clădiri istorice din Capitală: cât costă colosul cu 110 camere și 43 de băi

Palatul Bragadiru, una dintre cele mai impresionante și bine conservate clădiri istorice din București, a fost scos din nou la vânzare de o ...