Nu.
Nicușor Dan trebuia să vină public și să facă o conferință de presă în care să spună: „AUR, dacă va vota, dă dovadă de responsabilitate politică, este un partid normal, care își iubește țara, care vrea să facă bine României. Nu este un partid pro-rus, nu este un partid pro-putinist, nu este un partid anti-occidental, nu este dușmanul țării și nu vrea răul niciunui român.
Iar aceste lucruri trebuie să le știe și Bruxelles-ul, și aliații noștri europeni și occidentali.”
Asta trebuia să spună Nicușor Dan, nu să vină cu promisiuni că va spune aceste lucruri după ce este numit guvernul. Nu. În politică nu merge cu treburi din astea, pe după colțuri. Totul trebuie să fie concret.
Și asta trebuiau să facă atât Nicușor Dan, cât și ceilalți, dacă își doreau cu adevărat voturile AUR. Nu cu vrăjeli, nu cu nu știu ce declarații pe la colțuri. Nu.
Dacă într-adevăr își doreau asta, trebuiau să vină cu declarații ferme, publice, care să aibă ecou internațional.
Nu poți să izolezi AUR pe scena politică națională și internațională, iar apoi să spui că, dacă nu votează, ei sunt de vină pentru direcția în care o ia România și așa mai departe. Nu merge așa.
Asta trebuia să înțeleagă toată echipa din jurul lui Nicușor Dan, care a făcut acest joc politic."
Text de Ion Moțea
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu